• Kat Havlová

  • 13.9.2013 v Blog

  Jak se dostat dřív do nebíčka pomocí Twitteru

  Asi jsem už úplně out a všechno se dozvídám se zpožděním, ale teprve nyní jsem náhodou narazila na fakt, že papež František má založený účet na Twitteru a čile ho používá. Účet mu byl založen v březnu letošního roku a od té doby vysílá s kadencí 2-3 povznášející tvíty denně.

  Pope-Francis-shows-an-image-of-Our-Lady-of-Guadalupe-2081840
  Překvapilo mě to. Tak nějak jsem měla v hlavě předsudek o starosvětskosti katolické církve. Myslela jsem si, že se její představitelé zabývají vším možným od leštění bohoslužebných pomůcek přes rozebírání Bible po další kostelní činnosti, které jsem viděla ve filmech (přiznávám, že moje znalosti jsou v tomto ohledu děravé). Ale netušila jsem, že se ve Vatikánu takhle pustili do sociálních médií. A to není všechno – Twitter není žádná novinka. Aktivně ho používal už minulý papež Benedikt.
  Účet najdete pod jménem Pontifex.  Papež má v současnosti téměř tři miliony Twitterovských oveček. Tedy pouze na Twitteru v angličtině. Papežské tvíty se totiž linou z Vatikánu v devíti různých jazycích a po proklikání všemi účty jsem zjistila, že celé stádo čítá přes devět milionů. Následovatelé moderních náboženství Justina Biebera nebo Lady Gaga jsou sice v početní převaze a také v porovnání s počtem katolíků ve světě, kterých je něco před jednu miliardu, to vlastně není velké číslo. Ale za to umí hashtagy!

  Papež v červenci vykonal cestu do Brazílie při příležitosti Světových dnů mládeže. Před touto cestou oznámila církev, že následovatelé papežského Twitteru, dostanou odpustek – stejně jako ti, kdož se do Ria de Janeira vydali osobně. Stačí aktivně sledovat bohoslužby, sledovat papeže na sociálních médiích a dřívější hříchy budou rozmělněny. Samozřejmě nestačí jen pár kliků, abyste si zkrátili dobu vyměřenou v očistci. Vatikán se při té příležitosti nechal slyšet, že „odpustky si není možné koupit jako kafe z automatu“. I přesto se ale jedná o velkou změnu ve vztahu náboženství a technologií. Co bude následovat dál? Přestane se chodit na bohoslužby do kostela, ale budou se streamovat? Vytvoří se aplikace Zpovědna? Budou věřící pošťuchovat svoje faráře na Facebooku?

  Pope Francis
  Vlastně bylo proniknutí katolické církve do sociálních médií jen otázkou času. V současnosti neexistuje jednodušší možnost, jak se dostat k širokému okruhu lidí. Navíc sociální média používají především mladí lidé. A předpokládám, že to je demografická skupina pro církev, která se dlouhodobě potýká se zmenšujícím se počtem věřících, zajímavá. Na druhou stranu Internet vnímám jako médium, které podlamuje význam přenášené informace a které štěpí naši pozornost. Zdá se být skutečně těžší věnovat patřičnou pozornost danému sdělení v záplavě ostatních informací. A je otázka, jak se právě tento rys Internetu slučuje s šířením Božího slova.